Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

Ulica Ostródzka bohaterką czternastej „Historii jednej ulicy”

Ostatnio dodane

29 października odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”. Tym razem będzie ona okazją do poznania tajemnic ulicy Ostródzkiej.

Październikowa wyprawa rozpocznie się przy jazie piętrzącym na Iławce. Niewielu mieszkańców wie, że historia tego obiektu sięga roku 1870 i że to jeden z najważniejszych elementów całego systemu hydrotechnicznego Kanału Elbląskiego. Zadaniem jazu jest piętrzenie wody Jezioraka w celu umożliwienia żeglugi na szlaku kanału.

Uczestnicy wycieczki odwiedzą też cmentarz komunalny. Tam przybliżone zostaną biografie dwóch iławian walczących w kampanii wrześniowej: Edmunda Szamlewskiego i Józefa Alickiego, którzy po śmierci spoczęli na iławskiej nekropolii, a także wspomnienia dawnych mieszkańców, które zobrazują, jak cmentarz wyglądał przed 1945 rokiem.

Wyprawa zakończy się w pensjonacie Zielony Zakątek, który znajduje się w miejscu zamieszkiwanym dawniej przez oficerów z pobliskich koszar piechoty. Tam na uczestników październikowej wycieczki czekać będzie ciepła herbata.

Będzie to już czternasta wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupskiej, Jagiełły, Konstytucji 3 Maja, Wojska Polskiego, Mazurskiej i Chodkiewicza, Mickiewicza oraz Bulwaru Jana Pawła II i Alei Pojednania.

Część cyklu wraz z innymi wyprawami organizowanymi przez Michała Młotka i Dariusza Paczkowskiego w 2015 roku znalazła się wśród 12 projektów nominowanych przez Generalnego Konserwatora Zabytków w konkursie na projekt edukacyjny o dziedzictwie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 21 listopada w trakcie uroczystej gali w Operze Wrocławskiej.

Michał Młotek
Michał Młotekhttp://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane