pornhub

Wydarzyło się

„Orędownik”, 11 lipca 1913 roku

Iława. Wyspa trafiła w polskie ręce. 320-morgowy majątek Ostrów wraz z miejscem wycieczkowym Scholtenberg w Prusach Królewskich sprzedali dotychczasowi właściciele handlarz bydła Celestyn Knebel i Ad. Jakobsohn posiedzicielowi Władysławowi Zawadzkiemu z Łasina za 165 000 mk. Przed rokiem nabyli posiadłość tę Knebel i Jakobshon za 145 000 mk.

Data:

udostępnij

Album fotograficzny Ericha Schumachera

Ostatnio dodane

Do Iławy trafił w 1937 roku, by odbyć podstawowe szkolenie wojskowe w 21 Dywizji Piechoty, a konkretnie w stacjonującym w mieście 3 Pułku Piechoty. Swój pobyt w dawnych koszarach im. Paula von Hindenburga udokumentował kilkunastoma zdjęciami, które znalazły się w jednym z dwóch prowadzonych przez niego albumów. Erich Schumacher – to dzięki niemu wiemy dziś, jak wyglądało szkolenie żołnierzy przebywających w Iławie, a także jak wyglądały wnętrza koszar piechoty na chwilę przed wybuchem II wojny światowej.

Erich Schumacher – zdjęcie wykonano w Iławie w 1937 roku (ze zbiorów Artura Przechadzkiego)

Erich Schumacher pozostawił po sobie dwa albumy – jeden z okresu międzywojennego (to tam znalazły się fotografie wykonane w 1937 roku w Iławie), drugi oznaczony tytułem „Erich Schumacher im Krieg 1939/1940/1941″. W pierwszym albumie, poza zdjęciami z wojska, znaleźć można fotografie rodziny, przyjaciół, pocztówki z Alp oraz wycinki z gazet. W drugim przeważają zdjęcia z okresu stacjonowania Schumachera w Norwegii i słynnej bitwy o Narwik, w której wziął udział. Łącznie znajduje się w nich około 180 zdjęć i pocztówek. Nieodłączną częścią albumów jest pamiętnik, w którym znalazły się 63 wiersze. Ich autorem jest, oczywiście, Erich Schumacher. Pamiątki po nim znajdują się dziś w posiadaniu Artura Przechadzkiego z Prabut, który pozyskał je w połowie 2012 roku, podjął się ich opracowania i udostępnił do zbiorów Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl.

Po umundurowaniu Ericha Schumachera (pochodził najprawdopodobniej z Kwidzyna) wywnioskować można, że służył on w 3 Dywizji Górskiej. Żołnierze dywizji walczyli w kampanii wrześniowej w Polsce, na froncie zachodnim, w kampanii norweskiej, w tym właśnie w bitwie o Narwik, w bitwie o Murmańsk, a następnie na froncie wschodnim – między innymi pod Stalingradem. Nie wiadomo, czy Schumacher przeszedł cały szlak bojowy dywizji, bo jego album urywa się na roku 1942. Ostatnie podpisane fotografie wykonano w maju tego roku, choć znaleźć można tam też zagadkowe zdjęcia wykonane wśród czarnoskórych żołnierzy. Istnieją też przypuszczenia, że Schumacher przeżył wojnę.

Wśród fotografii wykonanych w 1937 roku w Iławie znaleźć można zdjęcia zdjęcia dokumentujące szkolenie wojskowe, które odbywało się na terenie koszar i w terenie oraz czas wolny. Najbardziej interesujące są zdjęcia wykonane wewnątrz obiektów koszar, w tym zdjęcia pokoju zajmowanego przez żołnierzy i świetlicy, przystrojonej z okazji świąt. Z dzisiejszej perspektywy to stosunkowo kontrowersyjne fotografie – zaobserwować można na nich wiszący na ścianie portret Adolfa Hitlera oraz flagi III Rzeszy.

Szkolenie wojskowe, Iława – 1937 rok

Wnętrza koszar piechoty, Iława – 1937 rok

Bitwa o Narwik (1940) i ostatnie zdjęcie Ericha Schumachera (maj 1942)

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane