pornhub

Wydarzyło się

„Postęp”, 17 lutego 1918 roku

Iława. W jednym z tutejszych tartaków dostał się 68-letni robotnik Szalkowski w tryby maszyny. Klatka piersiowa została mu zgnieciona, skutkiem czego krótko po wypadku w lazarecie skonał.

Data:

udostępnij

Weekend z historią

Ostatnio dodane

11 czerwca przypada 699 rocznica wystawienia Iławie drugiego przywileju lokacyjnego. Z tej okazji w piątek 10 czerwca odbędzie się kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy”, a w sobotę 11 czerwca – w Galerii Jeziorak – premierowy pokaz filmu „Wielka ucieczka”, opowiadającego o historii obozu karnego i obozu jenieckiego, które znajdowały się na terenie Iławy. Organizatorem obu wydarzeń jest Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl.

Iława założona została w roku 1305 na mocy przywileju komtura dzierzgońskiego Siegharda von Schwartzburga. Dokument lokacyjny zaginął. Zachowało się natomiast jego ponowienie z 11 czerwca 1317 roku, wystawione przez Luthera von Braunschweiga, późniejszego wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. W 699 rocznicę tamtego wydarzenia Internetowe Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl zaprasza na dwa wydarzenia.

W piątek 10 czerwca odbędzie się dwunasta wyprawa z cyklu „Historia jednej ulicy”. Michał Młotek i Dariusz Paczkowski powędrują tym razem wspólnie z uczestnikami ulicą Mickiewicza. Początek wycieczki zaplanowano na godzinę 17:00, miejsce zbiórki to rezydencja „Stary Spichlerz”, czyli dawny młyn Zwillenberga.

Czerwcowa wycieczka będzie okazją do przybliżenia historii jednej z najbardziej urokliwych ulic w Iławie, dawnej Wilhelm-Gustloff-Strasse. – Opowiemy między innymi o związanych z okolicą legendami, jak zawsze nasze opowieści ilustrować będziemy unikalnymi zdjęciami – informuje Dariusz Paczkowski. – Będziemy się opierać między innymi na wspomnieniach Lutza Radtkego, syna miejskiego architekta, który do momentu opuszczenia Iławy mieszkał nad brzegiem Małego Jezioraka – dodaje.

Z ulicą Mickiewicza wiąże się wiele ciekawostek. Mało kto wie, że to tam – jeszcze przed budową domów nad brzegiem Małego Jezioraka – znajdowała się pierwsza miejska plaża. – Znaleźć ją można na planie Iławy z 1918 roku – mówi Michał Młotek. – Przestała funkcjonować, gdy jej rolę przejęły nowe kąpieliska. Na planie z 1935 roku nie ma już po niej śladu – dodaje.

W sobotę 11 czerwca w Galerii Jeziorak odbędzie się premierowy pokaz filmu „Wielka ucieczka”. To pierwszy z cyklu kilku filmów, przygotowany przez Michała Młotka. Opowiada o historii obozu karnego, do którego trafiali głównie Polacy i Rosjanie oraz, utworzonego w tym samym miejscu po 1945 roku obozu jenieckiego, w którym po kapitulacji III Rzeszy przetrzymywano głównie żołnierzy Wehrmachtu walczących pod Gdańskiem i na Półwyspie Helskim. Pokaz filmu rozpocznie się o godzinie 15:00.

Na stronach Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl przeczytać można wspomnienia byłych więźniów obozu: Stanisława Panerta i Leonida Podhajskiego.

W trakcie pokazu do wygrania będą książki ufundowane przez Galerię Jeziorak. Patronat nad wydarzeniem objęło czasopismo „Odkrywca”, portale historia.org.pl i historykon.pl oraz media lokalne.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane