Wydarzyło się

„Gazeta Olsztyńska”, 3 października 1923 roku

Pewien obywatel, który przechulał noc z niedzieli na poniedziałek położył się nad rankiem na rynku i usnął. Obudzony przez policję stwierdzić musiał brak zegarka, pieniędzy oraz butów, które mu złodzieje zabrali.

Data:

udostępnij

Uczestnicy wycieczki zeszli do schronu przeciwlotniczego

Ostatnio dodane

Mimo przenikliwego zimna nie zawiedli uczestnicy pierwszej w tym roku wycieczki z cyklu „Historia jednej ulicy”. W sobotę 19 marca ulicą Wojska Polskiego pomaszerowało prawie 70 osób.

Iławscy miłośnicy historii w ramach cyklu „Historia jednej ulicy” mają już za sobą wycieczki ulicami Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupskiej, Jagiełły i Konstytucji 3 Maja. Cykl wystartował w lutym 2015 roku z okazji 710 rocznicy lokacji Iławy.

19 marca odbyła się wyprawa ulicą Wojska Polskiego. Była to już 10 wycieczka z cyklu. Tym razem uczestnicy wyprawy – na czele z przewodnikami i organizatorami wycieczek: Dariuszem Paczkowskim i Michałem Młotkiem – odkryli tajemnice ulicy Wojska Polskiego. Do momentu ukończenia budowy obwodnicy północnej była to najdłuższa ulica na terenie Iławy. Jej długość przekracza 2,5 km.

Sobotnia wycieczka stała się okazją między innymi do przytoczenia historii związanych z budową krochmalni. Iławska przetwórnia ziemniaków powstała w roku 1936. Był to duży zakład, który do 1939 roku zatrudniał ponad 200 osób.

Wyprawa zakończyła się na terenie parowozowni, której obiekty powstały w roku 1943 w ramach rozbudowy węzła kolejowego. Za budowę kompleksu odpowiadała miejscowa firma Franza Voigta, a w rzeczywistości – więźniowie filii obozu w Sztumie, który znajdował się przy ulicy Kolejowej. Dziś na terenie parowozowni znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom obozów pracy, znajdujących się na terenie Iławy. Odsłonięta została ona w roku 1985.

Największą atrakcją sobotniej wycieczki była możliwość zejścia do komory schronu przeciwlotniczego, w którym zachowały się oryginalne urządzenia systemu wentylacyjnego, a także wejścia do hali przeglądowo-naprawczej – największego budynku znajdującego się na terenie parowozowni. Z okazji jubileuszowej wycieczki odbyły się też konkursy, w których do wygrania były znaczki „Iława sprzed lat” oraz książki.

Kolejna wycieczka z cyklu „Historia jednej ulicy” odbędzie się na przełomie kwietnia i maja. Tym razem Michał Młotek i Dariusz Paczkowski zaproszą miłośników historii na zwiedzanie ulic Mazurskiej i Chodkiewicza.

 

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, obecnie Przewodniczący Rady Miejskiej w Iławie

chętnie czytane