Wraz z nadejściem wiosny powraca cykl wycieczek „Historia jednej ulicy”. Tym razem lokalni pasjonaci w poszukiwaniu historii powędrują ulicą Wojska Polskiego. Niezmiennie przewodzić im będą Michał Młotek i Dariusz Paczkowski.
Będzie to już dziesiąta wycieczka, przygotowana przez iławskich regionalistów w ramach cyklu „Historia jednej ulicy”. Do tej pory uczestnicy wypraw odkrywali tajemnice ulic Sienkiewicza, Kościuszki, 1 Maja, Wyszyńskiego, Dąbrowskiego, Niepodległości, Biskupskiej, Jagiełły i Konstytucji 3 Maja. Teraz przyszła pora na ulicę Wojska Polskiego. Jubileuszowa wycieczka odbędzie się 19 marca. Zbiórkę przewidziano w miejscu dawnego baru „Pod Setką”. Początek wyprawy zaplanowano na godzinę 15:00.
– Nasz cykl obejmować miał początkowo 9 wypraw, które upamiętnić miały 710 rocznicę lokacji Iławy – mówi przewodnik miejski Dariusz Paczkowski. – Pomysłów i propozycji pojawiło się jednak tyle, że już w listopadzie podjęliśmy decyzję, że cykl realizowany będzie także przez cały 2016 rok, a być może jeszcze dłużej – dodaje.
Wyprawa ulicą Wojska Polskiego będzie między innymi okazją do przybliżenia historii starej przetwórni ziemniaków czy obiektów parowozowni. Nie zabraknie też opowieści o epizodach sięgających czasów I i II wojny światowej. Całość zilustrowana zostanie unikalnymi materiałami archiwalnymi – zdjęciami i pocztówkami.
– Cykl wznawiamy wyprawą ulicą Wojska Polskiego, ale przed nami jeszcze wycieczki ulicą Ostródzką, Lubawską, Narutowicza, Szeptyckiego, Grudziądzką, a także rejs na Wielką Żuławę – informuje Michał Młotek, autor Internetowego Muzeum Iławy – www.ilawasprzedlat.pl. – W tym roku zaprosimy też pasjonatów historii na kolejne wyprawy rowerowe i autokarowe. W planach mamy między innymi wycieczkę do Dzierzgodnia, który był siedzibą komtura, w okolice grodziska w Starym Dzierzgoniu, na którym w 1935 roku SS prowadziło badania wykopaliskowe oraz na teren pseudomegalitycznego cmentarza Dohnów w Markowie – dodaje.
W trakcie wycieczki zbierane będą podpisy pod petycją w sprawie upamiętnienia na dworcu w Iławie kurierów Akcji N. Do tej pory pod petycją podpisało się już kilkadziesiąt osób, które 5 marca uczestniczyły w wyprawie do Działdowa „Zakon krzyżacki a Iława, czyli jak w średniowieczu żyło się nad Jeziorakiem?”.