Free Porn
xbporn

Wydarzyło się

„Gazeta Grudziądzka”, 11 maja 1911 roku

Iława. Jak niebezpiecznem jest zimne piwo, mianowicie w cieplejszej porze roku, tego mamy nowy dowód. Kapitalista Leopold Böttcher ztąd napił się zimnego piwa, poczem zmarł nagle na paraliż serca.

Data:

udostępnij

Jak w średniowieczu żyło się nad Jeziorakiem?

Ostatnio dodane

„Zakon krzyżacki a Iława, czyli jak w średniowieczu żyło się nad Jeziorakiem?” – taki tytuł nosiła ostatnia wycieczka, organizowana przez Internetowe Muzeum Iławy. Głównym punktem wyprawy była wizyta w Interaktywnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

Była to już druga w tym roku wycieczka, której celem było ukazanie historii Iławy na tle dziejów regionu. W styczniu odbyła się wyprawa do Muzeum Nowoczesności w Olsztynie. Omówiono wtedy rozwój Iławy w XIX i XX wieku na tle miast Prus Wschodnich.

Tym razem przewodnicy – Dariusz Paczkowski i Michał Młotek – wprowadzili blisko 70-osobową grupę iławian do czasów średniowiecza. Dzięki animacjom i projekcjom można było dowiedzieć się, jak działały ówczesne machiny oblężnicze, jak wyglądało uzbrojenie średniowiecznego rycerza, czym zajmowali się XIV-wieczni rzemieślnicy i jak wyglądało życie codzienne mieszkańców miast i zamków zakonu krzyżackiego. W poznaniu dziejów zakonów rycerskich pomagały też unikalne eksponaty, pochodzące między innymi z muzeów w Malborku, Olsztynie, Kwidzynie, Elblągu i Brodnicy. Po salach Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego grupę z Iławy oprowadzał Ireneusz Mroczek.

Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego to niezwykłe miejsce, w którym do poznawania przeszłości wykorzystuje się nowoczesną technologię – mówi Dariusz Paczkowski, przewodnik po Warmii i Mazurach. – Muzeum mieści się w samym sercu Działdowa, w budynku dawnego ratusza – dodaje.

Część uczestników wycieczki do Działdowa

 

W trakcie wycieczki iławianie zwiedzili również zamek pokrzyżacki i kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV wieku w Działdowie oraz budynek dawnej synagogi w Dąbrównie. Po raz pierwszy – ze względów organizacyjnych – liczba uczestników wycieczki została ograniczona. Lista chętnych zapełniła się w ciągu 12 godzin.

W drodze powrotnej z Działdowa rozpoczęto zbiórkę podpisów pod petycją w sprawie upamiętnienia na dworcu w Iławie kurierów Akcji N. Zbiórka będzie kontynuowana w trakcie kolejnej wycieczki, która odbędzie się 19 marca. Będzie to 10 wyprawa z cyklu „Historia jednej ulicy”. Przewodnicy – Michał Młotek i Dariusz Paczkowski – odkryją tym razem dzieje ulicy Wojska Polskiego. Udział w wycieczce będzie, jak zawsze, nieodpłatny.

Ściana dawnej synagogi w Dąbrównie

Kolejna wyprawa autokarowa odbędzie się natomiast na przełomie kwietnia i maja – informuje Michał Młotek. – Odwiedzimy wtedy Dzierzgoń, który był siedzibą komtura, grodzisko w Starym Dzierzgoniu, na którym w 1935 roku SS prowadziło badania wykopaliskowe oraz pseudomegalityczny cmentarz Dohnów w Markowie – dodaje.

Michał Młotek
Michał Młotekhttps://www.michalmlotek.pl
Michał Młotek – mieszkaniec i miłośnik Iławy, znawca regionu, samorządowiec, radny

chętnie czytane